Prestashop 1.7 wreszcie dostępne

Prestashop 1.7 wreszcie dostępne

 (0)    0

  Prestashop

W poniedziałek 7 listopada, zgodnie z zapowiedziami, pojawiła się stabilna wersja Prestashop - 1.7.0.0. Zawiera ona szereg nowości:

  • przebudowana architektura szablonów sklepu, ułatwiająca tworzenie nowych szablonów,
  • zaprojektowana od nowa strona tworzenia produktu w panelu administracyjnym sklepu,
  • przebudowana lista modułów (chociaż ja nie widzę tu wartości dodanej),
  • część stron korzysta już z nowego frameworku Symfony2 stanowiącego jeden ze "standardów de facto" w świecie PHP.

Na szczęście udało się przy tych wszystkich zmianach nie zepsuć wydajności, która pozostała z grubsza na tym samym poziomie.

Powyższe wiadomości są bardzo dobre, ale nie dla właścicieli sklepów. Aktualizacja działającego obecnie sklepu korzystającego z Prestashop 1.6 lub ze starszej wersji może być bardzo utrudniona, ponieważ nie będzie możliwe wykorzystanie istniejącego szablonu sklepu, a także mogą pojawić się problemy z działaniem wielu niestandardowych modułów, dokupionych przez lata prowadzenia sprzedaży na tej platformie.

Niedługo jednak, przypuszczalnie za 12 do 18 miesięcy zmiana zacznie być konieczna, ponieważ przestaną pojawiać się nowe wersje Prestashop 1.6. Szacuję ten czas na podstawie różnicy dat pomiędzy pierwszą stabilną wersją 1.6 (17 marca 2014, wersja 1.6.0.5), a ostatnią wersją 1.5 (29 lipca 2015, wersja 1.5.6.3 - od ponad roku brak aktualizacji). Można sądzić, że dopóki sklep działa, nie ma to znaczenia, ale nie jest to niestety prawdą. W każdym oprogramowaniu o większym stopniu skomplikowania znajdują się błędy pozwalające osobom o złych zamiarach na przejęcie kontroli nad sklepem lub serwerem. Rzadko zresztą w celach destrukcyjnych, częściej chodzi o możliwość wykorzystania serwera choćby jako bramki do wysyłania spamu lub do brania udziału w atakach DDoS.

Aktualizacja 23.11.2016: Prestashop 1.6 ma być rozwijane do października 2018, a więc jeszcze blisko 24 miesiące.

Więcej sensu ma użycie Prestashop 1.7 dla nowego sklepu, właśnie dlatego, że za około rok Prestashop 1.6 przestanie być przypuszczalnie rozwijane. Należy się jednak liczyć z rozległą paletą chorób wieku dziecięcego, dlatego warto mieć do dyspozycji pomoc techniczną lub samemu umieć rozwiązywać drobne problemy.

Dodatkowy argument przemawiający za Prestashop 1.7 to będąca w standardzie zgodność z restrykcyjnymi przepisami UE dotyczącymi handlu w internecie. Twórcy Prestashop wzorują się tu na przepisach niemieckich, które w najszerszym stopniu są zgodne z dyrektywami UE. Te zaś mogą znienacka zacząć obowiązywać i w Polsce.

Wszystkie moduły w naszym sklepie są zgodne z Prestashop 1.7.

 (0)    0

Twój komentarz został wysłany, dziękujemy!
Napisz komentarz
Przepisz znaki z obrazu do pola